Cyberkids

Πρωτοσέλιδα Εφημερίδων

Το σχολείο μας στη Λετονία

1

Το 8ο Δημοτικό Σχολείο Άρτας στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο «SavetheΝatureΤhroughEducation» - «Σώστε τη φύση μέσω της εκπαίδευσης») επισκέφτηκε τη Λετονία και συναντήθηκε με τις αποστολές των άλλων τεσσάρων χωρών (Πολωνία, Ρουμανία και Τουρκία) που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Οι τρεις εκπαιδευτικοί , Γιάννης Κούλης, Γιάννα Κρίκα, Γιολάντα Μπαλάσκα, καθώς και η διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κλεοπάτρα Βασιλείου συνόδευσαν πέντε μαθητές της ΣΤ’ τάξης στην Baldone, μια μικρή πόλη, γνωστή όμως για τις πηγές της θειούχου νερού, 35 χλμ νότια της Ρίγας.

Το επιμέρους θέμα με το οποίο ασχολήθηκαν οι οικοδεπότες Λετονοί ήταν η ανακύκλωση και καθημερινά μαθητές και εκπαιδευτικοί συμμετείχαν σε αντίστοιχες δραστηριότητες και εργαστήρια. Ακόμα, επισκέφτηκαν το θέρετρο της Βαλτικής, τη Γιουρμάλα (Jurmala), περπάτησαν στους δρόμους του Τσέισις (Cesis) και ξεναγήθηκαν παλιά πόλη αλλά και στο μεσαιωνικό κάστρο. Επισκεφτήκαν το εργοστάσιο σοκολάτας “Laima” όπου και παρασκεύασαν τα δικά τους σοκολατάκια!  Οι εκπαιδευτικοί χαίρονται ιδιαίτερα και είναι υπερήφανοι που έχουν μαζί τους μαθητές σ’ αυτές τις εκδρομές, γιατί κακά τα ψέματα, Erasmus προγράμματα κάνουν πολλά σχολεία, αλλά Δημοτικά με μαθητές να ταξιδεύουν πολύ λίγα!

2

3

4

5