Cyberkids

safeLine.gr

Πρωτοσέλιδα Εφημερίδων

2o σχολικό σκακιστικό πρωτάθλημα Ν. Άρτας

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το 2ο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκακιού της Άρτας. Το 8ο Δημοτικό Σχολείο διοργάνωσε και φιλοξένησε στους αγώνες περισσότερους από 80 μαθητές από το 1ο, 2ο, 3ο, 5ο, 7ο, 9ο Δημοτικό, καθώς και Δημοτικό σχολείο Γραμμενίτσας και Πέτα. Οι μαθητές των σχολείων χωρίστηκαν σε αντιπροσωπευτικές τετραμελείς ομάδες από σχολεία της ευρύτερης περιοχής.

Οι αγώνες ξεκίνησαν στις 11.15 με τις ομάδες χωρισμένες σε τρεις ομίλους και με τις πρώτες δύο νικήτριες του κάθε ομίλου να συμμετέχουν στην β΄ φάση. Οι αγώνες ολοκληρώθηκαν στις 15.00 με τελική επικράτηση 3 ομάδων του 8ου Δημοτικού σχολείου στις τρεις πρώτες θέσεις  και να ακολουθεί στην τέταρτη θέση το   3ο Δημοτικό Σχολείο Άρτας. Πέρα από τα κύπελλα και τα μετάλλια, απονεμήθηκαν σε όλους τους συμμετέχοντες αναμνηστικά διπλώματα. Η επιτυχία της εκδήλωσης έδωσε την ευκαιρία συζήτησης και οριστικοποίησης της επόμενης εκδήλωσης που θα είναι ένας μαραθώνιος αγώνας επίδειξης σκακιού στις αρχές Ιουνίου .

Ο διαιτητής,   Aθανασιάδης Ανδρέας

Η Διευθύντρια,  Δρ. Κλεοπάτρα Ν. Βασιλείου